» Aktualności

Zdjęcie

fot. BP Witold Trólka

Tablica poświęcona pamięci marszałka Wolnego

Uroczystości obchodów Święta Niepodległości rozpoczęło odsłonięcie tablicy poświęconej Konstantemu Wolnemu.

Tablica ufundowana została przez Radę Izby Notarialnej w Katowicach. Umieszczono ją na budynku przy ul. Warszawskiej 1, w którym przed II wojną światową marszałek Wolny miał kancelarię notarialną.

Obecny marszałek Adam Matusiewicz zaznaczył w niedzielę, że Wolny był przedstawicielem nowoczesnej śląskiej inteligencji wprowadzającej Górny Śląsk do II RP. "Nie było wówczas wielu ludzi z wyższym wykształceniem, ale ci, którzy byli, reprezentowali niesamowitą klasę. To jedna z takich postaci okresu międzywojennego, która powoduje, że łza się czasem w oku kręci, gdy pomyślimy o tamtych czasach" - ocenił.

Na tablicy wyryto napis: „Konstantemu Wolnemu (1877-1940), wielkiemu polskiemu patriocie, Marszałkowi Sejmu Śląskiego, notariuszowi, którego kancelaria notarialna mieściła się w tym budynku w latach 1934-1939, Notariusze Izby Notarialnej w Katowicach 2012".

Prezes Izby Notarialnej w Katowicach Jacek Wojdyło przypomniał m.in., że Wolny zmienił formę swej publicznej działalności na działalność prawniczą, notarialną - w geście protestu wobec konstytucji kwietniowej 1935 r. Zaznaczył też, że Wolny potrafił skupiać zainteresowanie i akceptację różnych środowisk, niezależnie od swoich przekonań politycznych.

„Umiejętność godzenia różnych poglądów, postawa człowieka otwartego na potrzeby innych stwarzały dla niego perspektywę osoby bardzo akceptowanej, szlachetnej" - podkreślił prezes Izby Notarialnej w Katowicach. Jak dodał, w ciągu trzech kadencji Wolny był wybierany na funkcję marszałka Sejmu Śląskiego pięciokrotnie - także po tym, jak składał rezygnację wobec zbyt jednostronnych - jego zdaniem - decyzji politycznych posłów Sejmu Śląskiego.

[z wykorzystaniem depeszy PAP]

2012-11-11
Zdjęcie


KONTAKT

Urząd Marszałkowski
Województwa Śląskiego
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
e-mail: kultura@slaskie.pl

Projekt graficzny i wykonanie: Art4net s.c.