» Aktualności

Identyfikacja szczątków śp. Konstantego Wolnego

W grobowcu Ojców Jezuitów na Cmentarzu Janowskim we Lwowie odnaleziono i zidentyfikowano szczątki śp. Konstantego Wolnego, marszałka Sejmu Śląskiego w latach 1922-35. To efekt prac archeologicznych zorganizowanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie

Szczątki śp. Konstantego Wolnego zbadane zostały przez zespół doświadczonych archeologów i antropologów. Po ich zidentyfikowaniu planowane jest sprowadzenie prochów marszałka Wolnego do Katowic i pochowanie ich na cmentarzu przy ul. Francuskiej.

Obserwatorem prac archeologicznych była delegacja z województwa śląskiego, w skład której weszli: I wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa, Konstanty Wolny, wnuk marszałka Konstantego Wolnego oraz Magdalena Szewczuk-Szturc, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Podczas pobytu we Lwowie wicewojewoda Stanisław Dąbrowa spotka się także z prezydentem Lwowa Andrijem Sadowym, konsulem RP we Lwowie Andrzejem Drozdem oraz wicegubernatorem Obwodu Lwowskiego Mychajłem Jankowskim. We wtorek 29 maja br. planowane jest spotkanie z ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim.

Ważnym punktem wizyty będzie również złożenie biało-czerwonych wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy w kwaterze Obrońców Lwowa na cmentarzu Janowskim oraz na płycie głównej Cmentarza Orląt Lwowskich.

Konstanty Wolny (urodzony 5 kwietnia 1877 r. w Bujakowie, zmarły 9 listopada 1940 r. we Lwowie) był działaczem narodowym i społecznym na rzecz polskości Górnego Śląska, współpracownikiem Wojciecha Korfantego, współautorem Instytutu Organicznego Województwa Śląskiego i pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego, który tę funkcję pełnił w latach 1922-1935, przez trzy kadencje. We wrześniu 1939 roku wraz z falą uchodźców dotarł do Lwowa, gdzie był współzałożycielem Śląskiego Komitetu Uchodźców. Zmarł na zawał serca we Lwowie w wieku 63 lat i został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Janowskim.

2012-05-28

KONTAKT

Urząd Marszałkowski
Województwa Śląskiego
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
e-mail: kultura@slaskie.pl

Projekt graficzny i wykonanie: Art4net s.c.